پشتیبانی

ثبت شده در تاریخ » 1395/03/26 در ساعت » 14:32

دیدار جناب آقای دکتر طایی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاریابی ایران

دیدار معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم از کاریابی ایران

جناب آقای دکتر حسن طایی معاون توسعه و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این دیدار اظهار کردند: بازار کار قم نسبت به کل کشور وضعیت بهتری دارد و در کارگروه­ها تصمیمی را بگیرید که خیلی زود به اجرا تبدیل شود و برای مردم عملی گردد. درخواست ما از متولیان این است که این وضعیت را روز به روز بهبود بخشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفتند: اشتغال امری پیچیده، چند وجهی، فرادستگاهی و بهتر بگویم فرا قوه ­ای و حل آن نیازمند هماهنگی و مشارکت بین دستگاه‎های مرتبط و قوای سه­ گانه و همچنین بازیگران اجتماعی ( احزاب، نهادهای مدنی، تشکل ­های علمی، صنفی، رسانه ها و...)  است.

ایشان با بیان اینکه فقیر کسی است که شغلی نداشته باشد، ادامه دادند: در دنیای امروز بیکاری یکی از جلوه­­ های فقر اجتماعی و اقتصادی است، در مقابل، جوهر کار و اشتغال در وجود آدمی شاید بزرگترین موهبت  یک انسان تلقی گردد.

اشتغال، محصول یک نظام اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است

جناب آقای دکتر طایی افزودند: اشتغال به هیچ وجه نمی­تواند خروجی یک سیاست اقتصادی باشد بلکه مجموعه­ ای از سیاست‌ها در چارچوب یک نظام منسجم فکری و اجرایی می‌تواند اشتغال را برای آحاد جامعه به ارمغان آورد. بنابراین قبل از هر چیز باید توجه داشته باشیم که اشتغال محصول یا خروجی یک سیستم یا نظام اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه قم در گذشته یک استان معین برای دیگر استان‌ها بوده است، گفتند: اکنون نیز باید اینگونه باشد و بحث پویایی بیشتر بازار مبتنی بر بهره‎ وری همه منابع به ویژه منابع انسانی در دستور کار قرار گیرد.

جناب آقای دکتر طائی با اشاره به اینکه وجود تقاضا و بازار مناسب، بازاریابی و فروش محصولات، جریان تجارت خارجی دو سویه که در قم وضعیت مناسبی دارد، بیان کردند: فرهنگ مناسب و بهره وری نیروی کار، ریسک پذیری و تهور طلبی، و نظام اداری تسهیلگر و کارآمد از دیگر جریاناتی است که تحول در اقتصاد و اشتغال را به همراه دارد.

نقش آموزش فنی و حرفه ای را نباید دور از نظر داشته باشیم

معاون محترم توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، با تأکید براینکه به موازاتی که به این شش جریان بپردازیم مسئله ما تا حد زیادی حل می‌شود، اظهار کردند: باید آموزش و پرورش، آموزش عالی و فنی حرفه‌ای را مورد توجه قرار داد و نقش آموزش فنی و حرفه‌ای را نباید دور از نظر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه استان قم در وضعیت قابل قبولی در بعد اشتغال قرار دارد به ویژگی‌های خاص استان قم اشاره کرده و گفتند: نقش حوزه های علمیه در بخش فرهنگ کار نقش بسیار موثری است که موقعیتی ویژه را برای اقتصاد استان قم رقم زده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از این نشست به میان شرکت‌کنندگان در همایش توانمندسازی مدیران کاریابی‌های غیر دولتی که از چهار استان البرز، مرکزی، اراک و قم به شهر کریمه اهل بیت آمده بودند رفت.

اخبار مرتبط